Protetyka i stomatologia
Zdrowie i protetyka

Udostępnianie danych na rozdrożu

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Udostępnianie danych z badań klinicznych na poziomie pacjenta może poprawić jakość badań i naszą wiedzę na temat chorób i metod leczenia. Zgłoszono różne obawy dotyczące udostępniania danych; Obejmują one prywatność, zgodę, własność intelektualną, koszty, infrastrukturę, standardy danych, niezależnych naukowców i potencjalnie błędne wnioski. Wiele z tych problemów nie może zostać całkowicie wyeliminowanych, ale można je złagodzić i zarządzać nimi. Społeczność badań klinicznych znajduje się na ważnym rozdrożu. Uważamy, że dzielenie się danymi jest słuszne i że musimy znaleźć najlepsze sposoby na osiągnięcie korzyści przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka. Wiele różnych podejść i systemów może tworzyć fragmentaryczny, złożony i mylący krajobraz, w którym pełne korzyści płynące z udostępniania danych nie zostaną zrealizowane.
GlaxoSmithKline (GSK) zrobił krok w 2013 r., Mając na celu stworzenie jednolitego systemu, dzięki któremu dane z badań klinicznych mogłyby być łatwo udostępniane przez sponsorów1. Początkowe znaki były zachęcające. Strona z prośbą, którą uruchomiliśmy, została ponownie uruchomiona w styczniu 2014 r. (Https://clinicalstudydatarequest.com), teraz zawiera również badania innych sponsorów lub generatorów danych. Obecnie istnieje ponad 3000 badań z 13 sponsorów branżowych.
Koszty i wymagane zasoby do udostępniania danych stanowiły poważną barierę dla sponsorów akademickich i mniejszych. Potrzebna jest inwestycja w wysokości od 30 000 do 50 000 USD rocznie dla sponsora akademickiego, który wyliczy do 20 badań na stronie z zapytaniem i do 10 projektów badawczych, które zostaną przeprowadzone przy użyciu danych w bezpiecznym miejscu dostępu. Dodatkowe koszty wymaganych badań obejmują koszty związane z administrowaniem wniosków, zestawianie zestawów danych i odpowiednią dokumentacją badawczą, anonimizowanie danych i dokumentów oraz umieszczanie ich na stronie dostępu i zapewnianie wsparcia naukowcom. Ogólne koszty mogą wydawać się nieproporcjonalnie wysokie dla sponsorów lub badaczy, którzy mają niewiele prób.
Od początku wierzyliśmy, że propozycje badań przeprowadzonych z danymi na poziomie pacjenta powinny zostać poddane przeglądowi pod względem wartości naukowej jako warunku dostępu i że taki przegląd mógłby być obiektywnie przeprowadzony jedynie przez niezależny od sponsorów badania panel. Wybraliśmy oryginalny niezależny panel kontrolny (IRP). Sponsorzy sprawdzili propozycje badań, aby upewnić się, że są kompletne i spełnili warunki dostępu do danych, a następnie wysłali je do IRP. Sponsorzy przekazali wyniki badaczom. Aby wzmocnić niezależność, w Wellcome Trust rozpoczęto w 2015 r. Zarządzanie przeglądem wniosków, współdziałanie ze sponsorami, IRP i naukowcami. Trust wyznaczył nowy IRP bez zaangażowania sponsora, który działa od grudnia 2015 r. (Jego członkowie są wymienieni, wraz z ich statutem, na stronie https://clinicalstudydatarequest.com).
Pierwotnym podejściem panelu było zatwierdzanie wniosków i przyznawanie dostępu, chyba że był ku temu powód, aby tego nie robić.2 Do tej pory złożono ponad 200 propozycji badań. Spośród tych, które spełniły wymagania, a nie zostały wycofane, mniej niż 10% zostało odrzuconych lub spowodowało, że naukowcy zostali poproszeni o ponowne złożenie wniosku. Obecnie realizowanych jest prawie 100 projektów badawczych, które wykorzystują żądane dane
[przypisy: choroba von gierkego, co na katar zatokowy, ostemax ]

Tags: , ,

No Responses to “Udostępnianie danych na rozdrożu”

 1. Feliks Says:

  [..] Cytowany fragment: olej kokosowy[...]

 2. Mateusz Says:

  Tętniak mózgu objawy niepozorne

 3. Mia Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: leczenie alkoholizmu[...]

 4. Tacklebox Says:

  Mój mąż prawie pięć lat temu miał udar niedokrwienny połowiczny prawostronny.

 5. Kordian Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu choroby[...]

 6. Blanka Says:

  częste zapalenie oskrzeli może świadczyć o alergii

Powiązane tematy z artykułem: choroba von gierkego ostemax turnus odchudzający dla dorosłych