Protetyka i stomatologia
Zdrowie i protetyka

Stany Zjednoczone i Kuba – zamieniamy wrogów w partnerów ds. Zdrowia

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

W czerwcu 2016 r. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA (HHS) i Ministerstwo Zdrowia Publicznego Kuby podpisały porozumienie parasolowe, które obiecuje uczynić zdrowie kamieniem węgielnym nowej ery współpracy między oboma krajami. Protokół ustaleń (MOU), podpisany przez sekretarza HHS Sylvię Mathews Burwell i ministra Roberto Moralesa Ojeda, jest ostatnim wyrazem dobrej woli od czasu zbliżenia w grudniu 2014 r., Które odnowiło stosunki dyplomatyczne i ponownie otworzyło ambasady w Waszyngtonie i w Hawanie. Zgodnie z ogłoszeniem HHS, MOU ustanawia koordynację w szerokim spektrum zagadnień związanych ze zdrowiem publicznym, w tym globalne bezpieczeństwo zdrowotne, choroby zakaźne i niezakaźne, badania i rozwój oraz technologie informacyjne. W końcu drzwi zostały otwarte dla dwustronnych współpraca mająca na celu zapobieganie i kontrolowanie chorób dotykających ludzi w obu krajach – w tym zagrożenia infekcyjne, takie jak Zika, a także nowotwory i inne przewlekłe choroby, które są głównymi przyczynami zgonów w Stanach Zjednoczonych i na Kubie. Trochę zagubione w uwadze, jaką przyjął MOU i ogólny postęp negocjacji – które pozwalają na rozszerzoną podróż na Kubę dla Amerykanów – jest faktem, że embargo Waszyngtonu trwające od 6 lat przeciwko Kubie wciąż obowiązuje. Chociaż działania wykonawcze prezydenta Baracka Obamy zmniejszyły jego zasięg, jedynie Kongres ma władzę całkowitego zniesienia embarga. Jego ograniczenia poważnie utrudniają pełną współpracę obiecaną w MOU.
Dlaczego Amerykanie powinni się przejmować. Chociaż Kuba jest stosunkowo uboga, udało jej się udostępnić wszystkim swoim obywatelom opiekę podstawową prewencyjną, a także opiekę zastępczą i trzeciorzędną. Dziś wskaźniki zdrowia ludności na Kubie są lepsze niż w Stanach Zjednoczonych, a różnice zdrowotne na obszarach geograficznych i miejsko-wiejskich są mniejsze. Odcięta od farmaceutyków, urządzeń medycznych i innych technologii opracowanych w Stanach Zjednoczonych, Kuba również zainwestowała dużo i z powodzeniem w biotechnologię i dziedziny pokrewne, a także w strategie dotyczące chorób tropikalnych i zakaźnych oraz chronicznych chorób wspólnych dla starzejącej się populacji.
W rezultacie Stany Zjednoczone mogą wyciągnąć wiele wniosków z doświadczeń Kuby – dotyczących organizacji usług medycznych, ustanowienia programów społecznościowych w celu ochrony zdrowia oraz szkolenia i dystrybucji pracowników służby zdrowia. Naukowcy na Kubie z powodzeniem opracowali nowe leki, szczepionki i urządzenia medyczne, które wzbudziły zainteresowanie amerykańskich firm biotechnologicznych chcących współpracować z lokalnymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi.2 Kuba ze swej strony z pewnością może korzystać z dostępu do amerykańskich farmaceutyków i zaawansowanych technologia medyczna.
Jednak embargo wciąż usiłuje ograniczyć biurokrację do badań medycznych i współpracy marketingowej, przewidzianych w protokole ustaleń, co ma sens zarówno dla zdrowia Amerykanów, jak i Kubańczyków. Dlaczego, na przykład, powinniśmy zaakceptować fakt, że około 73 000 osób chorujących na cukrzycę w Stanach Zjednoczonych, które każdego roku poddaje się amputacji na nierozwiązane owrzodzenia stopy, nie ma dostępu do heberprot-P na Kubie, co według wstępnych badań może zmniejszyć ryzyko amputacji o więcej niż 70%. 3 Lek ten był stosowany w 23 innych krajach i został ostatnio zatwierdzony w USA
[hasła pokrewne: cital ulotka płock, cital ulotka, cital ulotkaia implanty ]

Tags: , ,

No Responses to “Stany Zjednoczone i Kuba – zamieniamy wrogów w partnerów ds. Zdrowia”

 1. Dr. Cocktail Says:

  [..] Cytowany fragment: rehabilitacja sportowa[...]

 2. Beetle King Says:

  Prawie wszystkie owoce mają witaminę C, minerały, barwniki

 3. Zesty Dragon Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: Opole ginekolog[...]

 4. Florian Says:

  Czytam i czekam, że znajdę jakieś wyjaśnienie

 5. Ludwik Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu psychoterapia[...]

 6. Antonina Says:

  U mnie zmęczenie zazwyczaj nasilało się jesienią i zimą

Powiązane tematy z artykułem: cital ulotka krew i śluz w kale ostemax