Protetyka i stomatologia
Zdrowie i protetyka

Peeling tyfusowy – niedobór naukowy, coraz większy wpływ

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Troskliwy tyfus, systemowa, zagrażająca życiu choroba o ogromnym zasięgu występowania w Azji i na wyspach Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego, pozostaje niezwykle zaniedbany. Odkrycie tej zakaźnej choroby na Chiloé w Chile (patrz raport Weitzela i wsp., Strony 954-61) i jej wykrycie w Afryce podkreślają fakt, że dotychczas poświęcaliśmy jej zbyt mało uwagi i rozwijaliśmy zbyt mało odpowiedniego doświadczenia. Podczas II wojny światowej armie sprzymierzonych zostały złapane na płasko, gdy 18 000 ich żołnierzy zachorowało na tyfus plamisty w teatrze Pacyfiku, a choroba pozostała główną przyczyną ciężkiej, niezróżnicowanej choroby przebiegającej z gorączką w amerykańskich siłach wojskowych w Wietnamie. Obecnie w miejscach takich jak Indie, Mikronezja i Malediwy, gdzie zapomniano o nich, występuje ogromne rozproszenie tyfusu plamistego, a jego liczba rośnie w takich miejscach, jak Korea Południowa i Chiny na północ od rzeki Jangcy, gdzie poprzednio nieznany. Infekcja preparatem Orientia tsutsugamushi, czynnika przyczynowego, klasycznie zaczyna się od pojawienia się strupa w miejscu żywienia roztoczy i powiększenia drenujących węzłów chłonnych, po którym następuje gorączka, ból głowy, bóle mięśni i objawy żołądkowo-jelitowe. W ciężkich przypadkach choroba może rozwinąć się w rozwój śródmiąższowego zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ostrego uszkodzenia nerek lub rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, powodując śmierć u 7% lub więcej pacjentów, o ile nie zostaną odpowiednio wcześnie potraktowani. choroba z doksycykliną, azytromycyną lub nieco mniej skutecznie chloramfenikolem.
O. tsutsugamushi jest niezobowiązująco wewnątrzkomórkową bakterią, która jest utrzymywana w przyrodzie transovarialnie w roztoczach. Pył duru naziemnego został nazwany dla roślinności zaroślowej wtórnego wzrostu tropikalnego, gdzie dojrzały las został odcięty – siedliska, które zapewniają sprzyjające środowisko dla gryzoni, które są gospodarzami do stadium roztoczka trombiculidowego, który jest rezerwuarem i wektorem dla O. tsutsugamushi. Zakażony roztoczek larwalny, który wylęga się z zakażonego jaja, jest jedynym pasożytniczym stadium, które odżywia się na kręgowcach, takim jak człowiek lub gryzoń, które są jedynie przypadkowymi gospodarzami. Rozrodcze i dorosłe roztocza znajdują się w glebie. W związku z tym niemożliwe jest wyeliminowanie O. tsutsugamushi z jego naturalnego cyklu za pomocą dowolnej dostępnej obecnie strategii.
Konieczne jest zrozumienie, że roztocza są zarówno wektorem, jak i zbiornikiem. Gryzonie zakażają się O. tsutsugamushi i utrzymują infekcję przez dłuższy czas. Wtedy chiggerzy mogą zostać zarażeni przez żerowanie na zainfekowanym gryzoniu, ale te nie przekazują O. tsutsugamushi swemu potomstwu przez transovarial, więc transmisja chigger-gryzoń nie reprezentuje cyklu wektor-kręgowiec-gospodarz.
Wirusolodzy, bakteriolodzy i malariologowie rzadko badają choroby riketsyjne, chociaż badania nad gorączkowymi pacjentami w Azji ujawniają, że tyfus plamisty i tyfus plamisty są często tak samo rozpowszechnione jak malaria, denga i inne arbovirusy. Wcześniejsze szacunki dotyczące miliona przypadków tyfusu plamistego corocznie najprawdopodobniej zostaną skorygowane w górę o dokładne dane dotyczące zachorowalności na temat obecnego nawrotu w Azji
[więcej w: ostemax, małgorzata szelewicka, towimor ]

Tags: , ,

No Responses to “Peeling tyfusowy – niedobór naukowy, coraz większy wpływ”

 1. Judge Says:

  Article marked with the noticed of: potykacze[...]

 2. Róża Says:

  Takie bóle nie są przyjemne

 3. Little Cobra Says:

  Article marked with the noticed of: pogotowie dentystyczne Gliwice[...]

 4. Riff Raff Says:

  same kremy nie dawały rady

Powiązane tematy z artykułem: małgorzata szelewicka ostemax towimor